Global Estonian | 2024. aastal tähistame teema-aastana Eesti kultuuririkkust - põnevatest sündmustest leiab igaüks oma
Foto: Renee Altrov
Foto: Renee Altrov

2024. aastal tähistame teema-aastana Eesti kultuuririkkust - põnevatest sündmustest leiab igaüks oma

Адрес: 
Eesti
Категория: 
Kultuur

Eesti on läbi aegade olnud koduks erinevatele rahvastele ja ka maailm on olnud koduks Eesti inimestele. Mitmekesisus on suur väärtus ja sellepärast tähistatakse 2024. aastal Eestis kultuuririkkuse aastat, mille raames toimub palju põnevaid sündmusi.

Kultuuririkkuse aasta on Kultuuriministeeriumi poolt ellu kutsutud ja Integratsiooni Sihtasutuse eestvedamisel toimuv teema-aasta, mille eesmärk on tähistada just Eesti kogukondade ja rahvaste kultuuride mitmekesisust, mille koosmõjus sünnib Eesti kultuuririkkus. Igaüks meist annab panuse kultuurilisse mitmekesisusse. “Kultuuri mitmekesisus muudab Eesti huvitavaks maaks, kus on palju avastamisruumi nii meile endile kui ka meie külalistele,” ütleb Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse osakonna nõunik Anne-Ly Reimaa.

Viimaste andmete järgi elab Eestis 211 rahvusest inimesi ja kokku räägitakse 243 erinevat emakeelt. Üle ilma elab aga 165 000-200 000 eestlast ning Eestist pärit inimest. Eesti on riikide kultuurilise mitmekesisuse edetabelis 83. kohal ja kuulub Euroopa riikide esikümnesse. Euroopa riikidest edestavad Eestit vaid Luksemburg, Šveits, Moldova, Belgia, Liechtenstein, Läti, Bosnia ja Hertsegoviina, Monaco ning Andorra.

Ent ei saa unustada, et lõimumine on pidev protsess ja nii kutsub ka kultuuririkkuse aasta meid ümbritsevat rohkem märkama ja väärtustama. Kultuuririkkuse aasta toob palju põnevaid sündmusi, mis toetavad kultuuride paremat tundmaõppimist. Muuhulgas valmis kultuuririkkuse aasta tähistamiseks koostöös Omnivaga ka postmark. „Mark on veel üks võimalus tuua esile Eesti kultuuririkkust. Iga kiri, mis selle postmargiga Eestisse ja kaugemalegi teele läheb, pöörab tähelepanu kultuurilisele mitmekesisusele. Loodetavasti kasvab sellest välja huvi avastada ja väärtustada tõsiasja, kui paljudele kogukondadele ja rahvastele on Eesti kodu,” ütles postmarki tutvustades Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Dmitri Moskovtsev.

Kui oled suvel Eestisse tulemas, vaata kindlasti sündmuste kalendrit! https://www.integratsioon.ee/landing-page-events?page=0

Toome välja mõned põnevad üritused.

 • Ladina, Hispaania ja Lõuna-Ameerika rahvusköögi maitsete austajaid rõõmustab 1. juunil Tallinnas toimuv LaTina tänavatoidu festival, kus lubatakse nii tuliseid maitseid kui ladina rütme. Vaata rohkem!
   
 • Setukultuuri huvilised saavad 1. juunil osa võtta Setomaa kultuuripäevast Ida-Virumaal, kust ei puudu ei seto söök, jook, tantsud ega laulud. Kohal on ka Setomaa ülembsootska isiklikult. Vaata rohkem!
   
 • Rakvere elanikke ja külastajaid üllatab 6. juunil traditsiooniline Hiina HUAXIA muusikaorkester ja lisaks ka traditsiooniline tõrvikutants. Kontsert on tasuta. Vaata rohkem!
   
 • Hansaajastu elu ja meluga saab tutvuda 8.-9. juunil Viljandi hansalaadal, mil linnast saab keskaegse kaupmeesteühenduse maailma naba. Külastajatele pakutakse nii rikkalikku kultuuriprogrammi kui kaubavalikut. Vaata rohkem!
   
 • Ajalooliselt on Lähis-Ida ja Vahemere piirkond olnud viljakaks lõikepunktiks erinevatele kultuuridele, soodustades erinevate stiilide sulandumist ja uute muusikavormide teket. Nii kohtuvad 6. juunil Tartu kontserdil Šveitsi ansambel Avventura Barocca, iisraeli laulja Maya Amiri ja Andres Mustonen, jagades kuulajaga nii Lääne-Euroopa kui Lähis-Ida muusikalisi traditsioone. Vaata rohkem!
   
 • Muusikasõbrad on 6. juulil oodatud Haapsallu eestirootslaste viiendale laulu- ja tantsupeole, mille teemaks on “lähemalt ja kaugemalt”. Esitamisele tulevad nii kohalik omalooming, rannarootsi pärimus ning Eesti, Rootsi ja soomerootsi koorilaulud. Laule esitatakse eesti ja rootsi keeles. Lisaks osaleb peol 650 rahvatantsijat üle Eesti ja üks tantsurühm Rootsist. Vaata rohkem!

 

Kui soovid, et ka Sinu kogukonna sündmus oleks kajastatud kultuuririkkuse aasta sündmuste kalendris, saad selle kalendrisse lisada siin: https://www.integratsioon.ee/node/add/landing_page_event.


  

Веб-страница управляется Фондом интеграции.
Учредителем фонда является Эстонская Республика, от имени которой Министерство культуры осуществляет учредительные права.