Global Estonian | Mis on ühist füüsika ja jalgrattasõidu õppimisel?
Mis on ühist füüsika ja jalgrattasõidu õppimisel?

Mis on ühist füüsika ja jalgrattasõidu õppimisel?

Адрес: 
Eesti
Категория: 
Äri

Esmapilgul õieti ei midagi. Rattasõidus on teoreetilisest ettevalmistusest vähe kasu ning õppimine toimub proovimise käigus. Kui keerad juhtrauda valesti, ei vänta või lased end liiga kaldu, annavad tehtud vead kohe tagasisidet. Ja kui rattasõidu lõpuks selgeks saad, ei unune see enam iialgi.

Füüsika räägib aga looduse kõige sügavamatest saladustest, millest paljusid on omal käel ära tabanud vaid inimajaloo säravaimad pead. Nende õppimisel on aga pahatihti suur roll just teoorial. Loodusseaduseid kuivalt kontrolltööks pähe õppida polegi teab mis keeruline, aga on umbes sama tüütu ja kasutu, kui rattasõidu juhendmaterjali pähe ajada. Parem istuks ju sadulasse ja sõidaks! 

Teisalt on nii mõnigi meist vedanud koolis vedru otsas klotsi, et mõõta hõõrdejõudu. Kas selline katse üllatas? Või andis teistmoodi meeldejääva kogemuse? Kas mõistsid selle kaudu paremini loodust või tehnoloogiat? Tõenäoliselt mitte.

Aga äkki on võimalik ka füüsikas kokku panna katseid või terveid tunde, kus õppimine meenutab jalgrattasõidu elamust? Kus õpilased saavad teha vigu ning mis annavad kiiret ja selget tagasisidet õpitava nähtuse kohta. Ja mis oleks ka õpetajale jõukohased, hallatavad ja kättesaadavad ning ka kõigile neile lihtsurelikele, kes ei ole järgmine Newton või Tesla. 

Praktikal sündis, et teha loodusainete õppimine põnevaks, tunnetuslikuks ja meeldejäävaks. Sellest on välja kasvanud loodusainete õpetamise ökosüsteem, kus õppesisu, -metoodika, ja -vahendid moodustavad sünergia. Praktikal vabastab õpetaja sellisest keerukast ja sageli tüütust ettevalmistusest ning laseb selle aja pühendada päris tööle. Jääb üle vaid asjad klassi tuua ja tundi anda.

Kuivad füüsikatunnid on ajalugu juba enam kui 110 Eesti koolis ning see arv kasvab iga nädal. Praktikali õppevahendid katavad praeguseks terve põhikooli füüsika õppekava. Oleme alustanud ka keemia ja bioloogia materjalide loomist. Kuid ainult Eestiga me kindlasti ei piirdu, vaid sirutame tiibu ja vaatame ülejäänud maailma poole. 

Praktikal ei ole ainult koolidele, vaid lõime ka koduseks avastamiseks Optika tegevuskasti (https://praktikal.ee/tegevuskast/). See on suurepärane viis uurida füüsikaseadusi klassiruumist väljaspool ja endale mugavas keskkonnas. Kui soovid sellist uudishimu toetavat kogemust kodus järele proovida, siis telli tegevuskast! Ootame ka soovitusi koolide kohta üle maailma, kus arvate, et võiks Praktikali pesa tekkida. 

Omari Loid, Co-founder & CEO

https://praktikal.ee/


  

Веб-страница управляется Фондом интеграции.
Учредителем фонда является Эстонская Республика, от имени которой Министерство культуры осуществляет учредительные права.